10 ay önce
10 ay önce

Evde cilt bakımı için doğal ve ucuz yöntemler

CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR.
Cildimiz, vücudumuzı dış tesirlere en açık kısmıdır. Bu sebeple zaman zaman özel bakıı ister. Bu maksatla, aşağıdaki uyarılara ve tavsiyelere dikkat etmek gerekir…Cilt bakımında aşağıdaki reçeteler kullanılır:

Limonsuyu, Kolonya, Gliserin.
Bir kaba; 1 kahve fincanı limonsuyu, 1 kahve fincanı limon kolonyası ve 1 kahve fincanı gliserin konur. Karıştırıldıktan sonra bir şişeye boşaltılır. Yatmadan önce, bu suya batırılan bir parça pamukla yüz temizliği yapılır.

Üzümsuyu, Karbonat, Su
Yarım kilogram üzüm sıkılır, suyu alınır. Pamukla yüze sürülür. 10 dakika beklenir. Sonra bir su bardağı ılık suya; 1 kahve kaşığı karbonat atılıp, karıştırılır. Bu su ile yüz

Şeftali, Gülsuyu
1 tane olgun şeftali ezilip, suyu yüze sürülür. 5 dakika sonra gülsuyuna batırılmış pamukla temizlenir.

Muz, Süt

1 adet muz soyulup ezildikten sonra yüze sürülür. 15 dakika bekledikten sonra yağsız çiğ süte batırılmış pamukla temizlenir.

Salatalık, Gülsuyu
1 adet salata soyulup, kabukları yüze konur. 15 dakika beklenir. Sonra gülsuyu ile yıkanır.

Pırasa, Bal, Süt
(Yağlı ciltler için)
1 adet pırasanın beyaz kısımları rendelenir. Suyu sıkılıp, başka bir kaba dökülür.
1 çay kaşığı süzme bal ilave edilip, karıştırılır. Yüze sürülüp, yarım saat beklenir. Sonra yağsız çiğ süte batırılmış pamukla temizlenir.

Limonsuyu, Kaymak, Su
1 kahve fincanı limonsuyu ile 2 çorba kaşığı çırpılmış kaymak karıştırılıp, yüzün her tarafına sürülür. Yarım saat beklendikten sonra, ılık su ile yıkanıp, yumuşak bir havlu ile kurulanır.

 Yumurta, Limonsuyu
Bir çiğ yumurtanın akı yüze sürülür. 15 dakika beklendikten sonra ılık limonsuyu ile silinip kurulanır.

Yumurta, Zeytinyağı, Limon, Süt
Küçük bir kaba; 1 yumurtanın sarısı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve yarım kahve fincanı limonsuyu konur. İyice karıştırılır. Küçük bir parça pamukla yüze sürülür. 20 dakika beklenir. Sonra yağsız ılık süte batırılmış pamukla silinip, kurulanır.

Patates, Süt, Yumurta, Su
1 adet haşlanmış patates soyulup, iyice ezilir. Üzerine 1 su bardağı çiğ süt ile 1 çiğ yumurtanın sarısı konur. İyice karıştırıldıktan sonra ısıtılır. Ilık ılık sürülür. 2 dakika beklendikten sonra, önce sıcak sonra soğuk suyla yıkanıp, yumuşak bir havluyla kurulanır.

Paylaşın

Editörün Seçtikleri