1 sene önce
1 sene önce

Karakurum dağları nerededir

KARAKURUM, Pakistan’da (Keşmir toprakları içindedir), kuzeyinde Çin ve Af­ganistan’ın güneyinde Sindhu (indus) va­disinin bulunduğu dağ kütlesi. Büyük ola­sılıkla oluşumu Himalayalar’dan daha es­kiye dayanan Karakurum, billurlu ya da tortullu dört kayaç zinciri içerir; hareketsiz tektonikliyse de başkalaşma olayları ve büyük olasılıkla granit yükselmeleri olay­ları sergilenmektedir. K2 (dünyanın ikinci yüksek doruğu) ve Gasherbrum gibi çok yüksek dorukları vardır. Sindhu’nun bir­çok kolunun akaçladığı Karakurum, kutup kuşakları bir yana bırakılırsa (toplam 22 000 km2) dünyanın en geniş buzulla­rını içerir: Siaçen, Baltoro. Oldukça yağışlı olan yüksek yüzeylerde bir miskotu boz­kırı ve 3 000 m’nin üzerinde cılız bir ka­yın, söğüt, yabangülü ağacı, gümüşi kök­nar, ardıç ormanı vardır.

>Dik kenarlı, çöl iklimli (Gilgit’te 129 mm yağış) yerler bir- birleriyle karşıtlaşmaktadır; vadilerde ya­şayan Dardiler, Baltiler, Hunzalar arpaya ve çeşitli meyve ağaçlarına dayanan bir vaha tarımı gerçekleştirirler. 1978’de açı­lan, uzunluğu 600 km’yi aşan bir Çin -Pakistan karayolu bir ölçüde kütlenin içi­ne sokulur —Karakurum boğazı (5 575 m) Leh ile Tarim havzası arasında kervanla­rın gelip geçtiği bir geçitti.

—Dağc. Bu dağ zincirinin keşfi, özellikle Survey of india’nın önerisi üzerine, 1850’ de başladı. Schlagintweit kardeşler 1856’ da Baltoro buzuluna ulaştılar. Conway of Allington, ilk girişimlerinde (1892), Nuşik La (5 286 m) geçidini aştı, Pioneer Peak (6 890 m) tepesine tırmandı ve tüm Bal-toro havzasını keşfetti. O. Eckenstein (1902) ve Abruzzi dükü (1909) K2*’yi fet­he çalıştılar, iki dünya savaşı arasında Ne­pal sınırları kapalı kaldığından, dağcıların Avrupa dışındaki esas etkinlikleri Karaku- rum üzerinde yoğunlaştı. Bu konuda en çok etkinlik gösterenler ingilizler, Alman­lar, Amerikalılar (özellikle K2’de) ve Fran- sızlar oldu. Komşu Himalayalar’da oldu­ğu gibi, “8 000 m’nin ötesi”ne ancak İkin­ci Dünya savaşı’ndan sonra tırmanılabil- di: K2’ye 1954’te, Gasherbrum l’e (ya da H idden Peak) 1958’de, Broad Peak’e 1957’de, Gasherbrum ll’ye 1956’da. İkinci derecede önemli birçok tepeye henüz çı­kamamıştır. Dağcılar, çabalarını daha çok yeni çıkış yolları ve oksijensiz tırmanma tekniği (R. Messner’in 1979’da K2’ye çı­kışında olduğu gibi) üzerinde yoğunlaş­tırmışlardır

 

Paylaşın

Editörün Seçtikleri