1 sene önce
1 sene önce

Karamürsel sepeti nedir özellikleri nelerdir

izmit’ın Karamürsel ilçesinde yapıldığı için sepete bu isim verilmiştir.Karamürselden yalovaya giden üzerinde tezgahlarda satılan sık bağlamalı ufak ama sağlam sepetleri görebilirsiniz.Karamürsel sepeti çok kullanışlı ve sağlam bir sepettir.İçine konulan meyveleri de hiçbir zarar görmeden taşır. Sepetin alt kısmı 15 ile 20 cm arasındadır.Boyu ise 60 ile 65 cm arasında ve genişliği de yaklaşık 45 cm dir.

Karamürsel sepeti; kestane çubuğundan yapılır.  Sepet için kullanılacak kestane çubuğunun düzgün olması çok önemlidir. Sepetin çok sağlam olması için çubuğun şah denilen devrede kesillip kurutulması gerekir.

Karamürsel sepetinin bu kadar çok meşhur olmasının sebebi ”sen bunu Karamürsel sepeti mi sandın” deyimidir. Osmanlı zamanlarından gelen bir deyimdir. Padişah Abdülaziz’e hediye edilen kirazların bu sepete konulup verilmesi ile başlar bunun hikayesi.. Padişah Abdülaziz sepeti küçük görür ve az bulur.Fakat Kirazlar Tepsiye konulup çok olduğunu görünce de , amma çokmuş deyince artık herkes sen bunu Karamürsel sepeti mi sandın sözü  söylenmeye başlanmış.

Paylaşın

Editörün Seçtikleri