Karaorman bölgesi (Schwarzwald) Almanya

KARAORMAN, almanca. (Schwarzwald) , Almanya Federal Cumhuriyeti’nde (Baden-Württemberg) dağ kütlesi, Vosges dağlarının karşısında, Ren ovasının yanın­da yükselir. Karaorman, İsviçre sınırından Durlach’a kadar 160 km boyunca uzanır, yaklaşık 6 000 km2’lik alan kaplar ve en yüksek noktası Feldberg’de 1 493 m’ye ulaşır. Karaorman, G.-B.’dan K.-D.’ya doğ­ru alçalan (dağ bu yönde uzanırken Schwaben ve Franken havzasının ma- samsı tortul tabakaları altına dalar) bir bil­lurlu araziler blokudur. Basamaklar halin­de sıralanan, birbirine yaklaşmış kırık dik­likleri aracılığıyla Orta Ren çukuruna ege­mendir. Tepelerle kesilen bu basamaklar­da Baden bağları bulunur. Dağlar, Dinkel- berg’de, Basel’in kenarlarında güneye doğru genişler. Karaorman’ın batı kena­rı, çeşitli yönlere uzanan kırıkların yeniden kesişmesinden sonra, Breisgau’da geniş bir yay çizer. Bu nedenle, Freiburg im Breisgau’nun konumu, kütlenin iç kesi­miyle ulaşıma daha kolay olanak verir.

Kütlenin temel özelliği, birkaç buz ya­lağı ve küçük tekneyle (Titisee) yarılmış platolardır. En yüksek doruklar, daha çok yükselmiş olan G.-B.’da bulunur. Ren ile Tuna arasındaki su bölümü çizgisi kütleyi aşmaktadır. Bu nedenle, aşındırmanın yol açtığı yarıklarda bir bakışımsızlık görülür: B.’da, ırmaklar, Ren çukurunun dip düze­yine oranla iyice gömülürler; D.’daysa, ter­sine, platoyu belli belirsiz yararak Tuna’ ya ya da yukarı Neckar’a (uzun bir dönüş­ten sonra Ren’e dökülür) kavuşurlar.

Karaormanlar’da, çayırlıkların ve or­manların en yüksek kesimleri kaplaması­na karşılık, çeşitli ürün yetiştiriciliği (önemli bir meyve üretimiyle birlikte) alçak vadi­lere yayılır. Geleneksel dağ sanayileri var­lığını sürdürürken (kereste işleme, saatçi­lik, tekstil), turizm, kaplıca işletmeciliği ve kış sporları gelişmiştir. Büyük kentler, küt­lenin kenarında bulunur: B.’da Freiburg im Breisgau; K.’de Karlsruhe; D.’da Stuttgart. Kütledeki küçük kentler arasında Baden -Baden ve Freudenstadt (kaplıca merkez­leri), Pforzheim ve Offenburg (ulaşım kav­şakları) sayılabilir.

Paylaşın

Editörün Seçtikleri