3 sene önce
3 sene önce

Rangoon (Yangon )nerdedir

RANGOON, Birmanya’nın başkenti, Hlaing, Pazundaing ve Pegu’nun (Rangoon River’ı oluştururlar) kavşağında; 2 459 000 nüf. Kent, buddhacılığın kutsal yer­lerinden Şvedagon pagodası çevresinde gelişti. İngiliz sömürgeciliği, XIX. yy.’da, kentin gelişmesine önemli katkılarda bulundu: dama tahtası planlı sömürge dö­nemi kenti, eski kentle kale arasında ya­yıldı. XIX. yy. sonunda hizmete giren de­miryolu ağı (sırasıyla Prome, Mandalay ve Myitkyina’ya ulaştı) ve Rangoon River’ı iravadi’ye bağlayan Tvante kanalıyla Ran­goon, Birmanya ekonomisinin kalbi hali­ne geldi. Deniz limanından (yıldızı sönmektedir), ülke dış ticaretinin, halen °/o 80’i gerçekleşir.

Ticari işlevi sayesinde canlılık kazanan geleneksel sanayinin (çeltik fabrikaları, ke­reste, ipek ve jüt sanayisi) gelişmesi, Greater Rangoon industrial Development Scheme fThamaing’de pamuk komplek­si, balık konservesi fabrikası, Syriam’da petrol rafinerisi ve petrokimya, elektrikli çelik fabrikası) çerçevesinde tamamlandı.

Rangoon Tarihi Efsaneye göre, İ.Ö. VI. yy.’da kuru­lan Rangoon, önceleri dinsel bir merkez­di; Alaungpaya zamanında Monlar’ın eli­ne geçti (1756), başkent ve önemli bir ti­caret limanı oldu ve adı Dagon’dan, Yan- gon ya da Rangoon’a (“Savaşın sonu”) dönüştü. İngiliz işgaline uğradı (1824),ikinci Birmanya savaşı’ndan sonra(1852) İngiltere’nin eline geçti.

—Güzel. sant. Dikgen bir plana göre kuru­lan kentte en egemen öğe Şvedagon pa­godasının yaldızlı kubbesidir. Çok kutsal sayılan bu stupa, oldukça eskidir; teme­linde Buddha’nın birkaç tel saçının bulun­duğu öne sürülmektedir. Bir tepe üzerin­de kurulmuş olması, 100 m yüksekliği ve 433 m taban çevresiyle, etkileyici boyut­ları, çevresini kuşatan 64 küçük pagoda, pek çok pavyon ve tapınma odasıyla ha­cı kalabalığıyla dolup taşan, rengârenk, dev bir bütün oluşturur Şule ve Botataung pagodaları da belirtilmelidir. Ulusal müze’ de bulunan koleksiyonlar, pyu, mon ve bir- man sanatlarının değerli örneklerini içerir.

Paylaşın

Editörün Seçtikleri