10 ay önce
10 ay önce

Rif sıradağları nerededir özellikleri nelerdir

RİF, Fas’ın kuzey kesiminde sıradağlar, Akdeniz kıyısında. Yay biçiminde, 50-100 km genişliğinde ve 350 km uzunluğunda olan Rif, genellikle orta kesimi dışında çok yüksek değildir (en yüksek doruğu cebel Tidighin’de 2 452 m), ama yer şekilleri, Rif i yaran vadilerin çok dar ve dik olması ne­deniyle çok engebelidir.

Uzun zamandır köylü halkın yaşadığı Rif dağlarında nüfus yoğunluğu, çok yerde km2’de 80 kişiyi aşacak kadar yüksektir. Görünümü oldukça çeşitlidir: B. kesimi, ol­dukça yağışlı ve bir bölümü ormanlar ve makiliklerle kaplı olmasına karşın araplaş- mış toplulukların çok iyi değerlendirdiği (ta­hıl tarımı, ağaç yetiştiriciliği, hayvancılık) kü­çük bir dağdır; Vezzan, Şafşavan, Tetuan ve Tanca gibi kent merkezleri Rif’in kenar kesimindedir. Orta kesimiyse, çevreden ko­puk, daha yağışlı, yalnızca yiyecek mad­delerinin yetiştirildiği oldukça yüksek bir dağdır. D.’daki küçük ve kurak dağlık ke­simde, berberice konuşan çok kalabalık halklar bulunur (toprak burada nüfusu bes­lemeye yetmemektedir). Burası büyük bir göç bölgesidir; El-Huseyma ve Nador gi­bi kentler de kıyıdadır Cebelitarık ya da Ak­deniz boğazı kıyısı oldukça ıssızdır ama tu­rizm gelişmiştir (Tanca, Tetuan, El- Huseyma).

Rif’in büyük bölümü, 1912-1956 arasın­daki sömürgecilik döneminde İspanyol böl­gesinde kalmıştır. Bugün bile Septe ve Me­liha İspanyol egemenliğindedir.

 

Paylaşın

Editörün Seçtikleri