3 sene önce
3 sene önce

Sadık Karamustafa kimdir ödülleri nelerdir (Tasarım ve Grafik )

Sadık KARAMUSTAFA,Türk grafikçi ve tasarımcı (Fatsa 1946). Öğrenimini İstanbul Devlet güzel sanatlar akademisi grafik bölümü’nde tamamladı (1965-1969). Bir süre çeşitli yayınevlerinde ve reklam ajanslarında ça­lıştı, tiyatro, sinema afişleri logotype, amb­lem, illüstrasyon vb. dallarında ürünler ver­di. 1979’da kendi atölyesini açtı. Çalışma­larıyla Türk-Alman kültür enstitüsü’nün “güzel kitaplar” konulu afiş yarışmasında birincilik, grafikerlik meslek kuruluşu ser­gilerinde ödüller, ayrıca Abdi ipekçi dost­luk ve barış ödülü’nü (1983) kazandı. Pe­kin Akrobasi topluluğu’nun Türkiye’deki gösterileri için yaptığı afiş, Varşova Afiş müzesi’nce satın alındı; Ali Özgentürk’ün yönettiği Murtaza filminin sanat yönetmen­liğini yaptı (1984). 1980’den bu yana ger­çekleştirdiği dünya barışı, sinema, tiyatro ve müzikal afişlerini, ocak 1988’de, Grenoble’daki Pablo Neruda kitaplığı’nda, Abdi İpekçi ödülü’nü kazanan afişindeki yüreğe dönüşen güvercin figüründen oluşturduğu değişik

Sadık Karamustafa 2000 yılında kızı Ayşe Karamustafa ile Karamustafa Tasarım atölyesini kurdu. Müzeler, kültür merkezleri, yayınevleri, sanat galerileri, sivil toplum kuruluşları ile sınai ve ticari kuruluşlar için afişler, kitaplar, süreli yayınlar, kurumsal kimlik programları, kataloglar, çevresel tasarım projeleri, fuar standları oluşturdu. Tarih, arkeoloji, edebiyatla, güzel sanatlar, fotoğraf ve çeşitli konularda sergi tasarımları gerçekleştirdi.

1988’de Fransa Grenoble Pablo Neruda Kütüphanesi, 1999’a İran, Tahran Niavaran Kültür Merkezi, 2002’de Japonya Osaka DDD Galeri, 2003’de Tokyo Ginza Grafik Galerisi, Nagoya, Tasarım Müzesi gibi kuruluşlar tarafından kişisel sergileri düzenlendi. Yurtiçinde İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Bursa’da kişisel sergiler yaptı.

1981-2010 yılları arasında GMK’nin Grafik Ürünler Sergilerine katıldı; grafik tasarımın çeşitli bölümlerinde ellinin üzerinde işi ödül aldı. 2000’de Kore Seul’da Asya Grafik Afiş Trienali’nde Jüri özel ödülü, Bulgaristan Filibe’de fuar afişleri yarışmasında özel ödül aldı. İşleri birçok uluslararası bienal ve trienal sergilerinde başarı elde etti.. Uluslararası yarışma, sergi ve etkinliklere jüri üyesi, danışman, konuşmacı ve atölye yöneticisi olarak çağrıldıi.

1995-1999 yıllarında Grafik Tasarım Dernekleri Uluslararası Konseyi İcograda’da başkan yandımcılığı yaptı.1997’de AGI / Uluslararası Grafik Birliği’ne üye seçildi.Ressam Gülsün Karamustafa ile evlidir

Paylaşın

Editörün Seçtikleri