3 sene önce
3 sene önce

Selebi-Phikwe şehri nerededir

Selibe-Phikwe şehri Afrika kıtasında bulunan Botsvana devletindedir Şehir ülkenin doğu kesiminde Merkez bölgesinde yer alır..Botsvana’nın doğu kesiminde kent, Francistown’m güneydoğusunda kalır. Selibe-Phikwe şehrinde havalimanı bulunur .Ayrıca nikel ve bakır madenleri vardır

Selebi-Phikwe şehrinde yaklaşık  55 bin civarında insan yaşar. Ülkenin en büyük dördüncü şehridir. Aynı zamanda -21.98 enlem, 27.84 boylam ve deniz seviyesinden 870 metre yüksekliktedir.

Kasaba, Güney Afrika’dan Okavango ve Chobe’nin önemli yerlerine giden turistik bir yerdir. Letsibogo Barajı’nda kuş barınakları ve balıkçılığa önem verilir.Fakat bozuk arazi ve kıyıda kamp yapma zorunluluğu sebebiyle barajlara ulaşmak zordur.

Selebi Phikwe, Botsvana’daki, Phikwe Maratonu yapılır. 1985 yılında Selebi Phikwe Ortaokulunda öğretmen olarak görev yapan Boet Kahts ve Phill Roberts tarafından bir Topluluk Hizmeti adıyla başlamıştr..Maraton, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından dünyada en iyi maratonlarından olmuştur..

Paylaşın

Editörün Seçtikleri